Капулівська ЗОШ І- ІІІ ступенів
Казка – це диво,
сповнене краси
(урок позакласного читання у 3 класі)
Підготувала
вчитель початкових
класів
Щуренко Людмила
Дмитрівна
Мета: удосконалювати вміння творчо працювати над текстом;
збагачувати словниковий запас учнів; розвивати смислову та образну пам’ять,
вміння узагальнювати; розвивати кмітливість, швидкість мислення, творчі
можливості учнів; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання: ілюстрації, відеозапис казки, картки, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети
уроку.
Слайд 1
-Діти, світ, у якому ви живете, дуже чарівний, загадковий та прекрасний. А
знаєте чому? Ні? А тому що поряд з вами казка. Казка супроводжує вас від самого
першого дня вашого життя! Ваші мами, бабусі, дідусі, сестрички і татусі
розповідали вам казки. І робили вони це не просто ради забавки, а для того, щоб
навчити, бо як мовить народна мудрість: «Казка вчить, як на світі жить».
Слайд 2
ІІ. Актуалізація знань учнів.
Слайд 3
-
А
що ж таке казка?
-
Які
казки ми називаємо народними?
-
Які
види казок ми знаємо?
Слайд 4
ІІІ.
Основна частина.
1.
Чарівні
казки.
-Діти, сьогодні ми поринемо у світ чарівних казок.
Звичайно, ви їх чули, читали дуже багато. А чому ці казки називають чарівними?
Слайд 5, 6, 7.
2.
Гра «Упізнай казку»
Слайд 8,9
ü Стали її брати, бачать – у неї ніжка зламана. Вона взяла
її, принесла додому, зробила їй гніздечко, обкладали його пір’їнками, посадили в нього качечку, а самі знову по гриби
пішли.
Слайд 10,11
ü - Телесику, телесику! Приплинь, приплинь до бережка! Дам
я тобі їсти й пити! Телесик почув:
- Ближче,
ближче, човнику, до бережка,- це ж моя матінка снідати принесла!
Слайд 12, 13
ü От і почали вони битися – аж земля гуде. Що розбіжиться
змій та вхопить зубами Кирила, То так кусок смоли й вирве, що розбіжиться та
вхопить, то так жмуток конопель і вирве.
А він його здоровенною булавою як улупить, то так і вжене в землю.
Слайд 14, 15
ü - Дівко, дівко, відчини!
Вона
відчинила.
-
Дівко,
дівко, пересади через поріг!
Дівчина
пересадила.
-
Дівко,
дівко, дай мені вечеряти!
Дівчина
нагодуваля кобилячу голову.
-
Дівко,
дівко, влізь мені в праве вухо, а вилізь в ліве!
3.
Фізкультхвилинка.
Встаньте,
діти, посміхніться,
Землі
нашій уклоніться
За
щасливий день вчорашній.
Всі
до сонця потягніться,
Вліво,
вправо нахиліться,
Веретенцем
покрутіться.
Раз
присядьте, два присядьте
І
за парти тихо сядьте
4.
Опрацювання
української народної казки «Івасик-Телесик»
Слайд 16
-
Сьогодні
ми згадаємо, а , можливо, і познайомимося з українською народною казкою
«Івасик-Телесик».
Ø Перегляд мультфільму.
Слайд 17
Ø Словникова робота.
Слайд 18
Кулешик, куліш
- страва української кухні, зварена з
пшоняних круп.
Призьба -
невеличкий зовнішній виступ у вигляді земляного насипу, влаштований з одного
або кількох боків будівлі.
Слайд 19
Лопата – в
даному випадку знаряддя для подачі посуду до печі.
Слайд 20
Призьба -
невеличкий зовнішній виступ у вигляді земляного насипу, влаштований з одного
або кількох боків будівлі.
Ø Аналіз побаченого.
-
Хто
є героями казки?
-
Назвіть
позитивних героїв.
-
Що
можна сказати про Зміївну?
-
Чи
допомогли Телесику гуси?
-
Що
можна сказати про ставлення Телесика до гусеняти?
-
Чого
навчає нас ця казка?
-
Чому
ця казка є чарівною?
Ø Читання уривків казки за ролями.
1. Жили собі дід та баба. Вже й старі стали, а
дітей нема. Журяться дід та баба: «Хто наc й до смерті догляне, що в нас дітей
нема?» От баба й просить діда:
— Поїдь, діду,
в ліс, вирубай там мені деревинку, та зробимо колисочку, то я положу деревинку
в колисочку та й буду колихати; от буде мені хоч забавка!
Дід спершу не хотів, а баба все просить та
просить. Послухався він, поїхав, вирубав деревинку, зробив колисочку...
Положила баба ту деревинку в колисочку, колише й пісню співає:
Люлі-люлі,
Телесику,
Наварила
кулешику,
Буду тебе
годувати.
(Автор, дід та
баба)
2. — Гляди ж, сину, як
я кликатиму, то пливи до бережка, а як хто чужий, то пливи далі!
От мати
наварила йому снідати, принесла до берега та й кличе:
Телесику,
Телесику!
Приплинь,
приплинь до бережка!
Дам я тобі
їсти й пити!
Телесик почув.
— Ближче,
ближче, човнику, до бережка! Це ж моя матінка снідати принесла.
(Мати, автор,
Телесик)
3. А змія приходить до
берега та знов товстим голосом:
Телесику,
Телесику!
Приплинь,
приплинь до бережка!
Дам я тобі
їсти й пити!
А він почув,
що не материн голос, та махнув весельцем:
— Пливи,
пливи, човнику, далі! Пливи, пливи, човнику, далі! Човник і поплив далі.
Змія бачить,
що нічого не вдіє, та пішла до коваля:
— Ковалю,
ковалю! Скуй мені такий тоненький голосок, як у Телесикової матері!
Коваль і
скував. Вона пішла до бережка й стала кликати:
Телесику,
Телесику!
Приплинь,
приплинь до бережка!
Дам я тобі
їсти й пити!
А він думав,
що то мати.
— Ближче,
ближче, човнику, до бережка! То ж мені матінка їсти принесла!
(Автор, змія,
Телесик)
4. От змія сама
відчинила хату, повходили гості, посідали за стіл. Відслонила змія заслінку,
вийняла з печі, та й їдять — думали, що то Телесик. Попоїли добре, повиходили
надвір та й качаються по траві.
— Покочуся,
повалюся, Телесикового м'ясця наївшись!
А Телесик із
явора:
— Покотіться,
поваліться, Оленчиного м'ясця наївшись!
Вони
слухають... Де це? Та знов:
— Покочуся,
повалюся, Телесикового м'ясця наївшись.
А він знову:
— Покотіться,
поваліться, Оленчиного м'ясця наївшись!
Вони далі:
— Що воно
таке?
(Автор, гості,
Телесик)
ІV. Підсумок.
-
Які
казки називаємо чарівними?
-
З
якою казкою сьогодні працювали?
V. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання.
Взяти у бібліотеці казку та
прочитати. Намалювати малюнки до будь-якого уривку.

Немає коментарів:
Дописати коментар