середа, 9 листопада 2016 р.

Конкурс з української мови

Відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації
Капулівська ЗОШ І- ІІІ ступенів





Казка – це диво,
сповнене краси
(урок позакласного читання у 3 класі)


                                                                                       Підготувала
вчитель початкових класів
Щуренко Людмила Дмитрівна
Мета: удосконалювати вміння творчо працювати над текстом; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати смислову та образну пам’ять, вміння узагальнювати; розвивати кмітливість, швидкість мислення, творчі можливості учнів; виховувати любов до художнього слова.
Обладнання: ілюстрації, відеозапис казки, картки, презентація.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Слайд 1
-Діти, світ, у якому ви живете, дуже чарівний, загадковий та прекрасний. А знаєте чому? Ні? А тому що поряд з вами казка. Казка супроводжує вас від самого першого дня вашого життя! Ваші мами, бабусі, дідусі, сестрички і татусі розповідали вам казки. І робили вони це не просто ради забавки, а для того, щоб навчити, бо як мовить народна мудрість: «Казка вчить, як на світі жить».
Слайд 2
ІІ. Актуалізація знань учнів.
Слайд 3
-         А що ж таке казка?
-         Які казки ми називаємо народними?
-         Які види казок ми знаємо?
Слайд 4
ІІІ. Основна частина.
1.     Чарівні казки.
-Діти, сьогодні ми поринемо у світ чарівних казок. Звичайно, ви їх чули, читали дуже багато. А чому ці казки називають чарівними?
Слайд 5, 6, 7.
2.      Гра «Упізнай казку»
Слайд 8,9
ü Стали її брати, бачать – у неї ніжка зламана. Вона взяла її, принесла додому, зробила їй гніздечко, обкладали його пірїнками, посадили в нього качечку, а самі знову по гриби пішли.
Слайд 10,11
ü - Телесику, телесику! Приплинь, приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити! Телесик почув:
- Ближче, ближче, човнику, до бережка,- це ж моя матінка снідати принесла!
Слайд 12, 13
ü От і почали вони битися – аж земля гуде. Що розбіжиться змій та вхопить зубами Кирила, То так кусок смоли й вирве, що розбіжиться та вхопить, то так жмуток конопель і вирве.  А він його здоровенною булавою як улупить, то так і вжене в землю.
Слайд 14, 15
ü - Дівко, дівко, відчини!
Вона відчинила.
-         Дівко, дівко, пересади через поріг!
Дівчина пересадила.
-         Дівко, дівко, дай мені вечеряти!
Дівчина нагодуваля кобилячу голову.
-         Дівко, дівко, влізь мені в праве вухо, а вилізь в ліве!
3.     Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній.
Всі до сонця потягніться,
Вліво, вправо нахиліться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте
4.     Опрацювання української народної казки «Івасик-Телесик»
Слайд 16
-         Сьогодні ми згадаємо, а , можливо, і познайомимося з українською народною казкою «Івасик-Телесик».
Ø Перегляд мультфільму.
Слайд 17
Ø Словникова робота.
Слайд 18
Кулешик, куліш -  страва української кухні, зварена з пшоняних круп.
Призьба - невеличкий зовнішній виступ у вигляді земляного насипу, влаштований з одного або кількох боків будівлі.
Слайд 19
Лопата – в даному випадку знаряддя для подачі посуду до печі.
Слайд 20
Призьба - невеличкий зовнішній виступ у вигляді земляного насипу, влаштований з одного або кількох боків будівлі.
Ø Аналіз побаченого.
-         Хто є героями казки?
-         Назвіть позитивних героїв.
-         Що можна сказати про Зміївну?
-         Чи допомогли  Телесику гуси?
-         Що можна сказати про ставлення Телесика до гусеняти?
-         Чого навчає нас ця казка?
-         Чому ця казка є чарівною?
Ø Читання уривків казки за ролями.
1.  Жили собі дід та баба. Вже й старі стали, а дітей нема. Журяться дід та баба: «Хто наc й до смерті догляне, що в нас дітей нема?» От баба й просить діда:
— Поїдь, діду, в ліс, вирубай там мені деревинку, та зробимо колисочку, то я положу деревинку в колисочку та й буду колихати; от буде мені хоч забавка!
  Дід спершу не хотів, а баба все просить та просить. Послухався він, поїхав, вирубав деревинку, зробив колисочку... Положила баба ту деревинку в колисочку, колише й пісню співає:
Люлі-люлі, Телесику,
Наварила кулешику,
Буду тебе годувати.
(Автор, дід та баба)

2. — Гляди ж, сину, як я кликатиму, то пливи до бережка, а як хто чужий, то пливи далі!
От мати наварила йому снідати, принесла до берега та й кличе:
Телесику, Телесику!
Приплинь, приплинь до бережка!
Дам я тобі їсти й пити!
Телесик почув.
— Ближче, ближче, човнику, до бережка! Це ж моя матінка снідати принесла.
(Мати, автор, Телесик)

3. А змія приходить до берега та знов товстим голосом:
Телесику, Телесику!
Приплинь, приплинь до бережка!
Дам я тобі їсти й пити!
А він почув, що не материн голос, та махнув весельцем:
— Пливи, пливи, човнику, далі! Пливи, пливи, човнику, далі! Човник і поплив далі.
Змія бачить, що нічого не вдіє, та пішла до коваля:
— Ковалю, ковалю! Скуй мені такий тоненький голосок, як у Телесикової матері!
Коваль і скував. Вона пішла до бережка й стала кликати:
Телесику, Телесику!
Приплинь, приплинь до бережка!
Дам я тобі їсти й пити!
А він думав, що то мати.
— Ближче, ближче, човнику, до бережка! То ж мені матінка їсти принесла!
(Автор, змія, Телесик)

4. От змія сама відчинила хату, повходили гості, посідали за стіл. Відслонила змія заслінку, вийняла з печі, та й їдять — думали, що то Телесик. Попоїли добре, повиходили надвір та й качаються по траві.
— Покочуся, повалюся, Телесикового м'ясця наївшись!
А Телесик із явора:
— Покотіться, поваліться, Оленчиного м'ясця наївшись!
Вони слухають... Де це? Та знов:
— Покочуся, повалюся, Телесикового м'ясця наївшись.
А він знову:
— Покотіться, поваліться, Оленчиного м'ясця наївшись!
Вони далі:
— Що воно таке?
(Автор, гості, Телесик)
ІV. Підсумок.
-         Які казки називаємо чарівними?
-         З якою казкою сьогодні працювали?
V. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання.
 Взяти у бібліотеці казку та прочитати. Намалювати малюнки до будь-якого уривку.











Немає коментарів:

Дописати коментар