вівторок, 14 березня 2017 р.

Тарас Шевченко – великий співець України (урок позакласного читання у 3 класі)

Відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації
Капулівська ЗОШ І-ІІІ ступенів








Тарас Шевченко –
великий співець України
(урок позакласного читання у 3 класі)


   










Підготувала
вчитель початкових класів
 Щуренко Людмила Дмитрівна




  Мета: розширити знання учнів про національного поета-генія українського народу; викликати почуття симпатії до малого Тараса, до його природнього розуму, допитливості, хисту, співчуття до його нелегкого життя; зацікавити школярів прочитаним і почутим; розвинути усне мовлення, вміння коментувати, робити висновки; виховувати пошану до історичного минулого нашого народу, повагу до творчої спадщини митця.

      Обладнання:  портрет Т.Г.Шевченка, вишиті рушники, виставка творів поета, дитячі малюнки до поезій Т.Г. Шевченка, записи пісень на твори поета.

Хід уроку
„Де люди цураються освіти – там темнота,
всякі недостачі, злидні, а вже звичаї – краще мовчати”
                                                                              (Т. Г. Шевченко )

І.Організація класу
(Тихо звучить «Заповіт» Т.Г.Шевченка)
Вчитель
Сьогодні так годиться!
З портрета дивиться Тарас –
Всміхнувся нам здається…
Ми величаєм Кобзаря.
Весь край наш величає.
II. Актуалізація опорних знань
— Які свята ми будемо відзначати на початку місяця березня?
— Що означає дата 9 березня?
— То ж про кого ми будемо говорити сьогодні?
— Ім’я Т. Г. Шевченка невіддільно пов’язане з Україною. Україна — це Шевченко, Шевченко — це Україна. У ньому — наша історія, наша мрія, наша надія. Шевченко був справжнім народним співцем, бо з дитинства знав і любив простий український народ, знав його страждання, бо сам їх пережив. Через усе життя проніс великий Кобзар палку любов до рідної землі, до неньки-України, у своїх творах нагадував про минулу славу України. Ім’я великого Кобзаря ми часто згадуємо і будемо згадувати, бо він подарував нам безцінний скарб. Цей скарб — його чудові твори, в яких струменить любов до Батьківщини та турбота про її майбутнє. Наш сьогоднішній урок — це одна сторінка минулого, історія нашої держави, доповнення наших знань великого співця України Т. Г. Шевченка.
Девізом нашого уроку будуть слова, які ви розшифруєте.

    Мовна розминка

             Розшифруйте вислів
те

"Учітеся, брати мої, думайте, читайте…"
IІІ. Робота над темою уроку   

1.Читання тексту – анаграми
иМ мовчися у Ш…вч…нк… нувашати і лютиби нурід зелюм.

2. Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях поета.
1-ий учень
- 9 березня 1814 року в селі Моринці Звенигородського повіту на Київщині (тепер Черкащина) у бідній кріпацькій хаті Шевченків народився хлопчина. Батьки йому дали ім’я Тарас. Прізвище Шевченко пов’язане із назвою професії -швець. Шевцем був прадід по батьковій лінії. Син шевця – шевченко – Шевченко.

2-ий учень
- Коли минав йому другий рік, переселились Шевченки з усією сім’єю Кирилівка. Велика була сім’я: батько Григорій, мати Катерина, Тарасик, три сестрички (Катря, Ярина, Марія), два братики (Микита, Йосип) і дідусь Іван.
Любив Тарас неділю, коли людей не гнали на панщину, і всі були в хаті. Збирались тоді довкола дідуся. Слухали його розповіді про те, як вороги руйнували Січ, як у людей землю відбирали, як ляхи над народом знущалися, про гайдамаків – борців за правду і волю, про високі могили, в яких спочивають славні лицарі-запорожці.

3-ій учень
- Коли Тарасові було 9 років, померла його мати, а в 11 років від злиднів і важкої роботи помер батько. Залишився хлопчик сиротою. Тяжко жити сиротою у наймах. Ким він тільки не був: і пастухом, і погоничем, і воду носив школярам…Тарас дуже хотів читати, писати, дуже любив малювати. Як випадала вільна хвилина, хлопчик брав аркуш паперу, недогризок олівця і, сховавшись в бур’янах, малював усе, що бачив довкола, малював лише чорним олівцем, бо інших у нього не було.

Вчитель. Щоб детальніше уявити життя, пізнати душу і почуття малого Тараса давайте закриємо очі і послухаємо вірш.
Метод «Входження» (метод ейдетики)
Учень. (декламує під мелодію вірш «Мені тринадцятий минало»)

4-ий учень
- На життєвій дорозі Тарас зустрів добрих і розумних людей, які побачили в ньому талановиту людину і викупили з неволі, допомогли з навчанням в Академії мистецтв. Ставши вільною людиною в 24 роки, Тарас написав багато поетичних творів, які увійшли до збірки «Кобзар». Пани і цар злякались його віршів і заслали поета в далеку пустелю – віддали у солдати із суворою забороною малювати і писати! Але не скорився Тарас і потайки писав і малював.

5-ий учень
-         24 роки кріпацтва, 10 років заслання підірвали фізичні сили й здоров'я
Шевченка.
    Поет мріяв повернутися на Україну, але йому не дозволили, наказавши виїхати до Петербурга. Він був змушений виконати цей наказ. Справжній співець України прожив тільки сорок сім років.
6-ий учень
-10 березня 1861р. Тарас Григорович помер. Поховали його в Петербурзі на Смоленському кладовищі. Та чи могли люди забути й не виконати його «Заповіту»! У травні того самого року його прах перевезли до України.
Поховали його на Чернечій горі поблизу Канева, яка тепер зветься Тарасовою.

Вчитель.
-Тарас захоплювався красою природи, долею народу і показував усе це у своїх творах.
Надаю слово нашим «Літературознавцям»

7-ий учень
-Хоч і не легке було життя поета він написав багато поетичних творів. Багато написав про материнське щастя й горе, про людську мудрість, про історичну минувшину. Перші його твори написані коломийковим віршем, що вказує на зв'язок із українською народно-пісенною творчістю, насамперед із піснями, які виконувалися у жанрі коломийки.

8-ий учень
 -До ранньої творчості Шевченка належать балади «Причинна» (1837 р), «Тополя» (1839) й «Утоплена» (1841). У 1840 році світ побачила книжка поезій “Кобзар”. Вперше повне видання вийшло в 1907 році. Уже самою назвою автор засвідчував свою близькість до України, її традицій, її пісень. Кобзарем називають і самого автора, Т.Г.Шевченка. Душа його боліла за увесь замучений народ, і голос його – то голос простого люду. Шевченко мріяв, щоб правда і добро панували в Україні. Вступом до «Кобзаря» (1840) був вірш «Думи мої, думи мої», у якому Шевченко підкреслив нерозривну єдність зі своїм народом.

Учень . (Читає вірш «Думи мої, думи мої»)

9-ий учень
-Крім “Кобзаря”, якого знає увесь світ, важливою сторінкою в житті Шевченка була його участь у складанні підручників для початкового навчання дітей. Для цього Шевченко написав і видав “Буквар южноруський”. У книжці 24 сторінки, але кожна з них цікава й важлива. Це алфавіт, і математичний матеріал, і молитви до Ісуса Христа, думи про життя простих людей. Тарас Шевченко був ще й педагогом.“Буквар” і “Кобзар” поета вчили любові до рідної мови, до рідної української землі. На цих книжках вчилася і вже відома нам поетеса Леся Українка.

10-ий учень
-За бунтарські вірші 33-річного Тараса цар Микола І оголосив політичним в’язнем. Незважаючи на заборону писати, Тарас писав вірші і ховав їх за халявою чобота.
  Та не тільки сум і горе бачив Т.Шевченко. Він зростав в Україні серед мальовничої природи. Він захоплювався нею, його твори сповнені любов’ю до рідного краю. Найкраще про це сказав сам поет у своїх творах.

Гра «Диктори». (Учні декламують вірші Т.Г. Шевченка «Ой діброво – темний гаю», «Садок вишневий коло хати», «Зоре моя вечірняя», «Тече вода із-за гаю», «Зацвіла в долині червона клина», «Вітер з гаєм розмовляє»)

Робота з виставкою книг.

Вчитель. Почувши його вірші, ми бачимо, як він вболіває за долю народу, у якому стані його душа.
Багато його віршів покладено на музику.
- Діти, які ви знаєте пісні на вірші Т.Г. Шевченка?
(«Реве та стогне Дніпр широкий», «Зоре моя вечірняя», «Заповіт», «Зацвіла в долині червона калина»)
Прослуховування пісні «Реве та стогне Дніпр широкий» у виконанні семерічного хлопчика Олега Александрова.
Вчитель.
 Народ творив про Шевченка легенди, прислів'я, приказки. Зараз ми разом з вами пограємо в гру «Добавлянка».
 Тарасові слова – то правда жива.
 Ми Шевченка славить будем і ніколи не забудем.
 Шевченкове слово у віках не старіє.
 Шевченко Тарас – наче сонце для нас.
 Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став.
 Тараса Шевченка думки будуть жити віки.

Вікторина «Чи знаю я твори Шевченка»
1. «Мені тринадцятий минало.
Я пас ягнята за…..» (селом)

2. «Та недовго сонце гріло,
Недовго молилось…
Запекло, почервоніло
І рай ……..» (запалило)

3. «…Дивлюся, аж світає,
Край неба палає,
Соловейко в темнім гаї
Сонце …..» (зустрічає)

4. «..В похилій хаті край села,
Над ставом, чистим і прозорим,
Життя Тарасику дала
Кріпачка-мати, вбита …» (горем)

5. «….Тече вода із-за гаю
Та попід горою.
Хлюпощуться качаточка
Помеж …..» (осокою)

6. «Сім’я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька …» (встає).

7. «Ой діброво — темний гаю!
Тебе одягає
Тричі на рік... Багатого
Собі батька …» (маєш).

Вчитель. Т.Г. Шевченко був не тільки поетом. Він був ще й талановитим художником. Шевченко-художник почався раніше Шевченка-поета. Потяг до малювання з’явився у Тараса змалку. Його роботи різноманітні за жанрами: автопортрети, портрети, пейзажі, офорти (гравюри на металі).

А далі ми послухаємо «Мистецтвознавців».

11-ий учень
-Незважаючи на те, що народився поет у бідній кріпацькій сім’ї і дитинство його було тяжким та безрадісним, малий Тарас ріс допитливим і розумним хлопчиком. Його не полишала думка навчитися малювати у хлипівського маляра. Той згодився навчити хлопця малювати, та пан Енгельгард забрав Тараса до себе в Петербург козачком.

12-ий учень
Хоче малювати,
Прагне він до знань,
Та за це багато
Зазнає знущань.
Нишком він малює
Статуї в саду,
Вночі пише вірші
Про людську біду…

13-ий учень
-Зустріч у Петербурзі з земляком-художником Сошенком, байкарем Гребінкою, художниками Брюловим, Венеціановим, з поетом Жуковським змінила долю Тараса Шевченка. Вони побачили великі здібності молодого художника й викупили його з неволі.

14-ий учень
- Тарас Григорович виправдав їхні сподівання. В 1845 році закінчив Петербурзьку академію мистецтв з двома срібними медалями і званням «вільного» художника. Тарас малював портрети, картини, ілюстрував свої вірші.
І зараз я запрошую вас до маленької художньої виставки творів Шевченка-художника. (виставка)

15-ий учень
 І період творчості – малюнки, виконані в дитинстві, та картини, створені під час навчання в Петербурзі.
ІІ період – серія «Живописна Україна», картини «Циганка-ворожка», «Катерина», «У Києві», «В Корсуні», «У Черкасах», «Дари в Чигирині», «Діти Рєпніних».
ІІІ період – на засланні, «Казахські діти».

Бліц-турнір

1.     Назвати псевдонім Шевченка? (Кобзар)
2.     Коли нарадився Т.Г.Шевченко? (9 березня 1814р.)
3.     Де народився Т.Г.Шевченко? (У с. Моринці Звенигородського повіту на Київщині)
4.     Що означає ім’я Тарас? (Тарас у перекладі з грецької – бунтівник, непокірний, безстрашний)
5.     Як називається перша книжечка віршів поета? (Кобзар)
6.     Хто такі кобзарі? (Колись кобзарями називали сліпих дідусів, що ходили від села до села і, граючи на кобзі, розповідали людям про долю України)
7.     У якому селі проходило  дитинство Т.Г.Шевченка? (У с. Кирилівці)
8.     Де художник здобув художню освіту? (У Петербурзькій Академії мистецтв)
9.     Де похований Т.Г.Шевченко? (У Каневі, на високій горі, яка називається Тарасовою)
10.                                                                                                                                                                       Скільки років прожив Т.Г.Шевченко? (47 років)

ІV. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на сьогоднішньому уроці?
— Що вас найбільше вразило?

V. Домашнє завдання

Немає коментарів:

Дописати коментар