Відділ освіти
Нікопольської райдержадміністрації
Капулівська ЗОШ І-ІІІ ступенів
Мова
моя калинова
(виховна година у 3 класі)
Підготувала
вчитель початкових класів
Щуренко Людмила
Дмитрівна
Мета:
формувати уявлення про мову як національну ознаку народу; показати учням красу
і багатство української мови; розвивати вміння виразно декламувати вірші;
виховувати любов до мови свого народу, прагнення досконало її знати.
Обладнання:
презентація, хмаринки зі словами, слова з відповідями
на листочках.
Хід заняття
І.
Організаційна частина.
Доброго дня вам, шановні гості!
Вітаємо вас на святі рідної
мови!
Віримо, що у цій залі зібралися
щирі українці,
котрим не байдужа доля рідного слова.
ІІ.
Основна частина.
1)
Бесіда з елементами розповіді.
- Діти, у якій країні ми живемо? (Україна).
- Яка столиця нашої країни? (Київ).
- Якою мовою люди розмовляють у нашій країні?
(українською, російською, польською).
- Так. Найбільше в нашій країні люди
розмовляють українською, але інколи ми чуємо російську, польську,німецьку мови.
- Отже, тема нашого
сьогоднішнього заняття "Мова моя барвінкова". Ми з вами поговоримо
про її красу і багатство.
- Діти, що таке «мова»? ( це засіб спілкування)
- Народ говорить, що "буква до букви –
складається слово, а слово до слова – звучить рідна мова".
А Т. Шевченко писав:
Ну
що б, здавалося, слова,
Слова
та голос, більш нічого.
А
серце б’ється й ожива,
Як
їх почує…
Ти
поспішаєш у ясній обнові,
Як
пісня, линеш,
рідне слово.
Ти
наше диво калинове,
Кохана
материнська мово!
- Отже, в цьому вірші Т. Шевченко описує
нашу мову. Яка вона? (рідна, кохана, материнська, калинова).
-
Як у кожної людини є одна мама, так мова рідна – лиш одна. Людина може
знати дві, три або більше мов, але рідною залишається материнська мова. Хіба ще
хтось вміє промовляти такі слова, як наші матері? Адже цілий світ визнає, що
українська мова – чудова, мелодійна, багата.
- Діти, а чи потрібна нам мова? (Так)
- Для чого?(Щоб спілкуватись з іншими людьми)
- А як себе почувають
люди, які не мають мови? (Вони не можуть розмовляти, передавати свої почуття
словами)
2) Цікавинка
- Діти, а чи знаєте ви, скільки мов на
землі?
Вчені
нараховують близько 5 тисяч мов. З усіх мов добре вивчені лише 500. І 1400 мов
перебувають на межі вимирання.
3) Виступ учнів
Учень
Земля українська стародавня, така ж давня і
наша мова. Учені довели, що вік нашої мови – 7 тисяч років. З покоління в
покоління, в часи розквіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ
плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду,
щоб не загинула.
Ми з нею відомі усюди,
Усе в ній, що треба там, є,
А хто свою мову забуде,
Той серце забуде своє.
Учениця
Нелегка історія утвердження нашої мови. До
революції довгий час заборонялося навчати дітей у школі, розмовляти українською
мовою та писати. У важкі 30-ті роки почалося нищення культурних сил України. Одні
гинули в таборах і на засланні,
інші перестали писати, залишили рідний край.
Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот.
Та там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
Учень
Сьогодні ми з гордістю і пошаною називаємо
імена тих, хто у важкі часи піднімав свій голос на захист рідної мови. Це
ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, самобутній поет, який писав для дітей різного віку. Його вірші
пронизані чуттям великого патріотизму, справжнім баченням світу й природи.
Рідна мова в рідній школі!
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче, і миліш,
І дорожче в час недолі?!
Рідна мова! Рідна мова!
Хто в майбутнім хоче жить,
Той всім серцем закричить:
“В рідній школі рідна мова!”
Учень
Йому було лише 28 років, як він пішов з
життя, але він багато написав творів для дорослих і для дітей. Особливо цінне в
творчості поета ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА ставлення до рідної домівки, до Батьківщини,
до рідної мови.
Ти даєш поету дужі крила,
Що підносять правду в вишину.
Вічному ти лагідно відкрила
Мудрості людської глибину.
І тобі рости й не в’януть зроду
Квітувать в поемах і віршах,
Бо в тобі великого народу
Ніжна і замріяна душа
Учениця
З музикою порівнюють твори ПАВЛА ТИЧИНИ.
Читаючи їх, відчуваєш подих вітру, шелест дерев, запах квітів і, звичайно ж,
любов до рідної мови, до рідного краю.
А Вкраїни ж мова –
Мов те сонце дзвінкотюче,
Мов те золото блискуче,
Вся і давність, і обнова –
Українська мова.
Учениця
Імен цих дуже багато: МИКОЛА КУЛІШ, ВОЛОДИМИР
СОСЮРА, МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ, МИКОЛА ВОРОНИЙ…
Та найбільшого розквіту наша мова досягла у творчості українського поета,
художника, великого Кобзаря Т.Г.ШЕВЧЕНКА, який на сторожі людської гідності і
честі ставив слово.
Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого,-
А серце б’ється, – ожива
Як їх почує.
Не дуріте самі себе,
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
І свого не цурайтесь.
Бо хто матір забуває,
Того Бог карає,
Того діти цураються,
В хату не пускають.
Учениця
Посестрою великого Кобзаря називають ЛЕСЮ УКРАЇНКУ, бо її поетичне слово по своїй
силі та чарівності не поступається Кобзаревому.
Її
життя – оповідання,
Сумне, мов скрипки гіркий плач,
Як непокірливе страждання,
Її життя – її палач.
Ой, Лесю, Лесю Українко,
Ти – світла зіронька вночі.
Сумної повісті сторінка,
Яка палає у руці.
Ти жити будеш у душі
Коханої Країни.
Твої казки, твої вірші –
Назавжди в Україні!
Учень
Наша українська мова належить до найбагатших
мов світу. Все – все можна сказати
рідною мовою, навіть писати вірші, всі слова у яких починалися б з однієї
букви! Хочете почути? «Світанок»- вірш,
у якому всі букви починаються з літери «С».
Садок спочиває, спить спокійно,
Ставок старенький стуманів.
Стежина – стежка самостійно
Снує собі серед садів.
Світанок синій струменіє,
Сосна світлішою стає,
Серпанок світиться, світліє.
Сон сновидіннячко снує.
Світ стрепенувся. Скільки
спати?
Співають сотні солов’їв!
Скоренько стало скрізь світати.
Стрижі стрілою! Сонце! Спів!
Сміється сонце, світить, сяє!
Стрічає сонечко сосна.
Сопілка, скрипочка співає,
Співає серденька струна.
Учениця
Максим Рильський у одному із своїх віршів
сказав:
-Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно,
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде…
Вчитель
Українську мову і
літературу треба добре знати, щоб не було вам так, як отій дівульці з
гуморески « Гаряча філософія».
Учень
Не боялася дівулька
Ні лайки, ні бійки.
Закінчила школу на нещасні
«трійки»,
Але в мами є знайомий
В університеті.
– Будеш ти на філософськім
Вчитись факультеті.
Та, явившись на екзамен,
Ляпнула дівулька,
Що жив колись на Вкраїні
Філософ Каструля.
І сказав екзаменатор,
Вставши із-за столу:
– Я вам радив би вступити
В кулінарну школу.
І закінчила дівулька
Курси кулінарні.
Пече тепер пиріжечки
І оладки гарні.
І на кухні порядкує
Рукою твердою,
І не плутає Каструлю
Зі Сковородою.
4)Виступ дівчаток – пісня «Українська мова»
5) Гра "Що є в мові".
- Я буду задавати вам питання, відповіді
на які заховались у словах, записаних на дошці.
· Що їв касир під час обіду?
· Як називалась водойма, де купалась Марічка?
· Що побачив мотоцикліст попереду?
· Що побачив Карлсон, що спав на даху?
· Яку страву любить тракторист?
6)
Метод розповіді.
-
Наша мова належить до високорозвинених мов світу. Вона посідає 2 місце після
італійської за своєю мелодійністю.
Ось
послухайте якою є наша мова.
Ніжна,
мила, світанкова,
Ясна,
чиста, колискова,
Мелодійна,
дзвінкотюча,
Дивна,
радісна, співуча,
Лагідна,
жива, казкова,
Красна,
чарівна, шовкова,
Найдорожча,
добра, власна,
Мудра,
сонячна, прекрасна,
Солов’їна,
барвінкова
Українська
мова.
- Діти, якими словами описано нашу мову?
7)
Гра «Хмаринка».
- Зараз ми з вами пограємо у гру
«Хмаринка». У нас на дошці є хмаринки зі словами. Я буду читати вам вираз, а ви скажете до
якого слова на хмаринці цей вираз підходить.
· Набрати в рот води – мовчати.
· Байдики бити – лінуватися.
· Водити за ніс – обманювати.
8) Цікаві факти про мову.(Перегляд відео)
9)
Метод "Незакінчених тез"
- А тепер настав час усім нам разом
віршики складати. Я буду читати вам віршики, а ви останнє слово другого рядочка
будете добирати за змістом у риму.
Щоб
розумним й мудрим стати
Треба
рідну мову… (знати).
А
щоб вміти говорити,
Треба
рідну мову… (вчити).
Рідна
ж мова пелюсткова,
Мудра,
світла,…(світанкова).
І
дзвенить щодня і в свято,
Бо
вона така … (багата).
Чарівна
і калинова
Наша
мова… (веселкова).
В
ній в віках батьки і діти,
Як
без мови в світі … (жити)?
Понад
світом хай лунає,
Хай
ніхто не… ( забуває)
Рідну
мову українську,
Мудру,
щедру, … (материнську).
Молодці!
10) Пісня «Гімн
українській мові»
ІІІ.
Підсумок заняття.
- Що вам запам’яталось на занятті?
- Для чого нам мова?
- Якою є наша мова?
- Молодці діти! Ви сьогодні добре
попрацювали на занятті.
- До побачення.
Немає коментарів:
Дописати коментар