неділя, 26 лютого 2017 р.

Презентація "Мова моя калинова"

Презентація "Мова моя калинова"

Виховна година "Мова моя калинова"


Відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації
Капулівська ЗОШ І-ІІІ ступенів






Мова
моя калинова
(виховна година у 3 класі)











Підготувала
 вчитель початкових класів
Щуренко Людмила Дмитрівна




Мета: формувати уявлення про мову як національну ознаку народу; показати учням красу і багатство української мови; розвивати вміння виразно декламувати вірші; виховувати любов до мови свого народу, прагнення досконало її знати.
Обладнання: презентація, хмаринки зі словами, слова з відповідями на листочках.

Хід заняття
І. Організаційна частина.
Доброго дня вам, шановні гості!
Вітаємо вас на святі рідної мови!
Віримо, що у цій залі зібралися щирі українці,
 котрим не байдужа доля рідного слова.
ІІ. Основна частина.
  1)    Бесіда з елементами розповіді.
-     Діти, у якій країні ми живемо? (Україна).
-     Яка столиця нашої країни? (Київ).
-  Якою мовою люди розмовляють у нашій країні? (українською, російською, польською).
-    Так. Найбільше в нашій країні люди розмовляють українською, але інколи ми чуємо російську, польську,німецьку мови.
-     Отже, тема нашого сьогоднішнього заняття "Мова моя барвінкова". Ми з вами поговоримо про її красу і багатство.
-      Діти, що таке «мова»? (  це засіб спілкування)
-    Народ говорить, що "буква до букви – складається слово, а слово до слова – звучить рідна мова".
 А Т. Шевченко писав:
Ну що б, здавалося, слова,
Слова та голос, більш нічого.
А серце б’ється й ожива,
Як їх почує…
Ти поспішаєш у ясній обнові,
Як пісня, линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
-         Отже, в цьому вірші Т. Шевченко описує нашу мову. Яка вона? (рідна, кохана, материнська, калинова).
-  Як у кожної людини є одна мама, так мова рідна – лиш одна. Людина може знати дві, три або більше мов, але рідною залишається материнська мова. Хіба ще хтось вміє промовляти такі слова, як наші матері? Адже цілий світ визнає, що українська мова – чудова, мелодійна, багата.
-     Діти, а чи потрібна нам мова? (Так)
-     Для чого?(Щоб спілкуватись з іншими людьми)
-    А як себе почувають люди, які не мають мови? (Вони не можуть розмовляти, передавати свої почуття словами)
 
2)    Цікавинка
-         Діти, а чи знаєте ви, скільки мов на землі?
Вчені нараховують близько 5 тисяч мов. З усіх мов добре вивчені лише 500. І 1400 мов перебувають на межі вимирання.

3) Виступ учнів
Учень
   Земля українська стародавня, така ж давня і наша мова. Учені довели, що вік нашої мови – 7 тисяч років. З покоління в покоління, в часи розквіту та падіння передавали нам предки цей скарб. Народ плекав рідну мову у піснях, легендах, переказах і передавав від роду до роду, щоб не загинула.
 Ми з нею відомі усюди,
Усе в ній, що треба там, є,
А хто свою мову забуде,
Той серце забуде своє.

Учениця
  Нелегка історія утвердження нашої мови. До революції довгий час заборонялося навчати дітей у школі, розмовляти українською мовою та писати. У важкі 30-ті роки почалося нищення культурних сил  України. Одні  гинули в таборах  і на засланні, інші перестали писати, залишили рідний край.
 Вона, як зоря пурпурова,
Що сяє з небесних висот.
Та  там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.

Учень
  Сьогодні ми з гордістю і пошаною називаємо імена тих, хто у важкі часи піднімав свій голос на захист рідної мови. Це ОЛЕКСАНДР ОЛЕСЬ, самобутній поет, який писав для дітей різного віку. Його вірші пронизані чуттям великого патріотизму, справжнім баченням світу й природи.
 Рідна мова в рідній школі!
Що бринить нам чарівніш?
Що нам ближче, і миліш,
І дорожче в час недолі?!
Рідна мова! Рідна мова!
Хто в майбутнім хоче жить,
Той всім серцем закричить:
“В рідній школі рідна мова!”

Учень
  Йому було лише 28 років, як він пішов з життя, але він багато написав творів для дорослих і для дітей. Особливо цінне в творчості поета ВАСИЛЯ СИМОНЕНКА ставлення до рідної домівки, до Батьківщини, до рідної мови.
 Ти даєш поету дужі крила,
Що підносять правду в вишину.
Вічному ти лагідно відкрила
Мудрості людської глибину.
І тобі рости й не в’януть зроду
Квітувать в поемах і віршах,
Бо в тобі великого народу
Ніжна і замріяна душа

 Учениця
  З музикою порівнюють твори ПАВЛА ТИЧИНИ. Читаючи їх, відчуваєш подих вітру, шелест дерев, запах квітів і, звичайно ж, любов до рідної мови, до рідного краю.
 А Вкраїни ж мова –
Мов те сонце дзвінкотюче,
Мов те золото блискуче,
Вся і давність, і обнова –
Українська мова.

Учениця
  Імен цих дуже багато: МИКОЛА КУЛІШ, ВОЛОДИМИР СОСЮРА, МАКСИМ РИЛЬСЬКИЙ, МИКОЛА  ВОРОНИЙ… Та найбільшого розквіту наша мова досягла у творчості українського поета, художника, великого Кобзаря Т.Г.ШЕВЧЕНКА, який на сторожі людської гідності і честі ставив слово.
 Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого,-
А серце б’ється, – ожива
Як їх почує.
Не дуріте самі себе,
Учітесь, читайте,
І чужому научайтесь,
І свого не цурайтесь.
Бо хто матір забуває,
Того Бог карає,
Того діти цураються,
В хату не пускають.

Учениця
  Посестрою великого Кобзаря називають  ЛЕСЮ УКРАЇНКУ, бо її поетичне слово по своїй силі та чарівності не поступається Кобзаревому.
 Її   життя – оповідання,
Сумне, мов скрипки гіркий плач,
Як непокірливе страждання,
Її життя – її палач.
Ой, Лесю, Лесю Українко,
Ти – світла зіронька вночі.
Сумної повісті сторінка,
Яка палає у руці.
Ти жити будеш у душі
Коханої Країни.
Твої казки, твої вірші –
Назавжди в Україні!

Учень
   Наша українська мова належить до найбагатших мов світу.  Все – все можна сказати рідною мовою, навіть писати вірші, всі слова у яких починалися б з однієї букви! Хочете почути? «Світанок»- вірш,  у якому всі букви починаються з літери «С».
 Садок спочиває, спить спокійно,
Ставок старенький стуманів.
Стежина – стежка самостійно
Снує собі серед садів.
Світанок синій струменіє,
Сосна світлішою стає,
Серпанок світиться, світліє.
Сон сновидіннячко снує.
Світ стрепенувся. Скільки спати?
Співають сотні солов’їв!
Скоренько стало скрізь світати.
Стрижі стрілою! Сонце! Спів!
Сміється сонце, світить, сяє!
Стрічає сонечко сосна.
Сопілка, скрипочка співає,
Співає серденька струна.

Учениця
 Максим Рильський у одному із своїх віршів сказав:
-Як парость виноградної лози,
Плекайте мову.
Пильно й ненастанно,
Політь бур’ян.
Чистіша від сльози
Вона хай буде…

 Вчитель
   Українську мову  і  літературу треба добре знати, щоб не було вам так, як отій дівульці з гуморески  « Гаряча філософія».

Учень
Не боялася дівулька
Ні лайки, ні бійки.
Закінчила школу на нещасні «трійки»,
Але в мами є знайомий
В університеті.
– Будеш ти на філософськім
Вчитись факультеті.
Та, явившись на екзамен,
Ляпнула дівулька,
Що жив колись на Вкраїні
Філософ Каструля.
І сказав екзаменатор,
Вставши із-за столу:
–   Я вам радив би вступити
В кулінарну школу.
І закінчила дівулька
Курси кулінарні.
Пече тепер пиріжечки
І оладки гарні.
І на кухні порядкує
Рукою твердою,
І не плутає Каструлю
Зі Сковородою.

4)Виступ дівчаток – пісня «Українська мова»
5)    Гра "Що є в мові".
-         Я буду задавати вам питання, відповіді на які заховались у словах, записаних на дошці.
·        Що їв касир під час обіду?
·        Як називалась водойма, де купалась Марічка?
·        Що побачив мотоцикліст попереду?
·        Що побачив Карлсон, що спав на даху?
·        Яку страву любить тракторист?
   6)    Метод розповіді.
- Наша мова належить до високорозвинених мов світу. Вона посідає 2 місце після італійської за своєю мелодійністю.
Ось послухайте якою є наша мова.
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвінкотюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська мова.
-         Діти, якими словами описано нашу мову?
   7)    Гра «Хмаринка».
-         Зараз ми з вами пограємо у гру «Хмаринка». У нас на дошці є хмаринки зі словами.  Я буду читати вам вираз, а ви скажете до якого слова на хмаринці цей вираз підходить.
·        Набрати в рот води – мовчати.
·        Байдики бити – лінуватися.
·        Водити за ніс – обманювати.
   8)    Цікаві факти про мову.(Перегляд відео)
   9)    Метод "Незакінчених тез"
-          А тепер настав час усім нам разом віршики складати. Я буду читати вам віршики, а ви останнє слово другого рядочка будете добирати за змістом у риму.
Щоб розумним й мудрим стати
Треба рідну мову… (знати).
А щоб вміти говорити,
Треба рідну мову… (вчити).
Рідна ж мова пелюсткова,
Мудра, світла,…(світанкова).
І дзвенить щодня і в свято,
Бо вона така … (багата).
Чарівна і калинова
Наша мова… (веселкова).
В ній в віках батьки і діти,
Як без мови в світі … (жити)?
Понад світом хай лунає,
Хай ніхто не… ( забуває)
Рідну мову українську,
Мудру, щедру, … (материнську).
Молодці!
10)      Пісня «Гімн українській мові»                
ІІІ. Підсумок заняття. 
-         Що вам запам’яталось на занятті?
-         Для чого нам мова?
-         Якою є наша мова?

-         Молодці діти! Ви сьогодні добре попрацювали на занятті.
-   До побачення.


Презентація "10 заповідей Божих"

Презентація "10 заповідей Божих"

Християнська етика "Жити по-християнськи"

Відділ освіти Нікопольської райдержадміністрації
Капулівська ЗОШ І-ІІІ ступенів






Жити
 по-християнськи
(відкритий урок з курсу
 «Християнська етика в Українській культурі»
для учнів 3 класу)














Підготувала
вчитель початкових класів
Щуренко Людмила Дмитрівна


Мета: допомогти учням відчути цінність життя по-християнськи, усвідомити те, що за рік дізналися і пережили багато важливого і потрібного. Підтримати в дітях переконання творити добро.Виховувати добрих, чуйних, скромних дітей, справжніх християн.

Обладнання уроку: підручник, зошит з друкованою основою, плакат з кросвордом, фотовиставка, виставка творчих робіт учнів.

Тип уроку: підсумковий.

Хід заняття

І. Привітання.
Вчитель
Мир вам, браття! Мир вам, друзі!
Мир хай буде у рідні,
У великій, славній, дружній,
Що зібралася в ці дні.

Учениця
Ми — найменші християни,
Поклоняємось Христу.
За любов, що є між нами,
Дуже вдячні ми Йому.

Учень
За погожу, теплу днину,
За єднання у цей час,
Дякуємо, Боже, щиро,
Що живеш Ти поміж нас.

ІІ. Організація та мотивація навчальної діяльності.
  Любі діти, закінчилась мандрівка дорогою доброчинності. Ми учились бути християнами: добрими, чуйними, скромними, працьовитими, ввічливими, милосердними. Чи вдалося нам це? Спробуємо дізнатися, попрацювавши сьогодні на уроці.

ІІ.Повідомлення теми.
 А тема нашого уроку звучить так: «Жити по-християнськи»

ІІІ. Робота над темою.
1.     Експрес-питання.
-         Як ви розумієте даний вислів?

-         Хто такі християни?( Християни – ті, хто вірить у Бога і виконують Заповіді Христа).
2.     Робота за Божими заповідями (презентація+виступ дітей)
Перша заповідь
«Я - Господь, Бог твій, хай не буде у тебе інших богів!»
Хай тільки Господь над тобою панує,
І Божу Любов твоє серце шанує!
Хай буде Він сенсом усього життя!
Як вірно чинити, дає відкриття!
Друга заповідь
«Не роби собі ідолів! Не вклоняйся і не служи їм!»
Хай Господом буде Небесний твій Тато,
Хоч ідолів завжди в житті так багато!
Хай Він надає тобі нових ідей!
На Бога надійся, а не на людей!
Третя заповідь
«Не призивай Імені Господа даремно!»
Боже Ім’я марно не говори!
Хай твоя шана в словах тих горить!
Хоч нелегкою здається дорога,
Дій і живи, поважаючи Бога!
Четверта заповідь
«Пам’ятай день суботній! Присвяти його Богу!»
Той, хто вірує в Бога, завжди в церкву ходить.
Сам Господь християн направляє, вчить, водить!
Щоб від Божого задуму не відхилитись,
Треба з Біблії правильно жити навчитись!
          Час посвячуй для Бога і успіх дістанеш!
В скруті, в справах складних переможцем  ти станеш!  
П’ята заповідь
«Шануй батьків!»
Хай ще більш до батьків буде в серці поваги!
Досвід, мудрість, знання їхні гідні уваги!
Дорожи ними, слухайся і підкоряйся!
Помогти мамі й татові завжди старайся!
          І тоді буде довгим у тебе життя!
Повним щастя і радості буде буття!
Шоста заповідь
«Не вбивай!»
Людину вбиває
Не тільки лиш зброя!
Вік інколи крає
Без крові та бою
Образливе слово!
Учинок жорстокий
У серці лишає
Біль гострий, глибокий!
         Людей поважайте,
Цінуйте, любіть!
Всіх благословляйте!
Образи простіть!
Сьома заповідь
«Не чини перелюбу!»
Пройдуть роки. Ти виростеш. Бог вкаже тобі пару.
Полюбиш. Візьмеш шлюб. Цінуй, радій йому, як дару!
Долайте разом і нужду, і жалі, і недугу!
Не зраджуй! Не руйнуй любов! Будь вічно вірним другу!
Восьма заповідь
«Не кради!»
Той, хто у людей забрав
Речі їх шляхом нечесним,  
Злодієм одразу став!  
Бачить все Отець Небесний!
          Схаменися! Не кради!
Призведе це до біди!
Дев’ята заповідь
«Не бреши і не свідкуй неправдиво на ближнього!»
Неправду казати людина не має!
Це Боголюбива душа твердо знає!
          Брехня може лихо з собою нести,
А правда до справжнього щастя вести!
Десята заповідь
«Не бажай нічого, що належить іншому!»
Помічай і слідкуй пильно за думками:
Володіти не мрій ближнього скарбами!
Ці бажання тобі принесуть страждання,
Бо за гріх понесеш Боже покарання!

3.Християнська вікторина.
Запитання:

- Для чого світ створений Богом? (Світ створений для добра).

- Оголосіть Золоте правило життя (Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставилися до тебе).

- Чого навчитися нам у батьків?(Працьовитості, терпіння, любові, турботливості).

- Хто перша вчителька для малої дитини? (Мама).

- Чим важливе для тебе твоє ім’я? ( Ім’я вчить бути схожим на святого, на честь якого тебе назвали).

- Як нам допомагає віра, надія, любов? (Жити по-християнськи).

- Як стати кращим? (Усвідомити, що життя людини має дати плід).

- Що порушує брехня (Брехня – порушує мир нашої душі, знищує щирість і відвертість).

- Що приносить любов до праці? (Наполеглива праця приносить радість).

- Чим є джерело благ? (Слухняність та старанність).

- Що означає для світу Різдво Христове? (Це прояв Божого милосердя й терпіння).

- Яку чесноту означає примноження добра (Вдячний).

- Хто особливо радують Христа? (Милосердні).

- Для кого особливо важлива чуйність? (Чуйність важлива до тих, хто хворіє, сумує, потребує підтримки).

- Що означає хоробрість? (Це не лише безстрашність, але й уміння долати свою слабкість).

Висновок: Жити по-християнськи – мати всі позитивні чесноти характеру.

3. Фізкультхвилинка  «Дорогою добра»

І. Нехай життя крикливе,
Суворе і мінливе –
Ти не втрачай надії,
Сміливо в мандри йди,
Іди за сонцем зранку,
Від батьківського ганку.
Прямуй, мій друже,                                2р.
Завжди  йди ти шляхом доброти.

ІІ. Буває доля різна:
І радісна, і грізна.
Ти пам’ятай, що все життя-
Не діток забавки.
Якщо у друга скрута,
Ти поряд маєш бути.
Ти мчи до нього -                                         2р.
Разом з ним йди шляхом доброти


4. Робота з підручником. (с.122).

Прочитати вірш Д.Білоуса «Коли в серці слово Боже»

- Які слова з вірша для тебе найважливіші?

5. Гра «Збирачі чеснот»

  Учні вибирають риси характеру, які їм найбільш потрібні, щоб жити по-християнськи (с.123), записують на смужках і кріплять на дошці.

6. Евристична бесіда:

- Як ти вважаєш, що означає «жити по-християнськи?»

- Чого для цього треба навчитися?

- А що вдалося вам засвоїти за цей рік, щоб наблизитися до життя по-християнськи? Поясни свій вибір.

7. Розгадування кросворду (за матеріалами робочого зошита  - с.50-51).
Діти працюють у групах, частини кросворду вивішуються на дошці, за виділеним рядком прочитуються ключові слова.
-Якщо ви справилися з цією роботою, значить працювали ми з вами гарно, виростуть з вас хороші люди.

ІІІ. Підсумок уроку.

Учні виконують пісню «Зроби добро»

У світі зла живи,
Мій друже, для добра
І хоч не легко це
Так інколи робити,
Та сила є і ти проси її
Щодня у Христа, у Христа!

Приспів:
Хочеш, щоб тебе любили -
Ти також люби!
Хочеш, щоб тебе прощали -
Ти також прости.
Хочеш, щоб тобі зичали
Завжди лиш тепло -
Ти спочатку дай    
Для ближнього його!  (2)

Старайся так робити,
Як Ісус учив,
І, як Ісус, старайся
Чесно й вірно жити,
Він на землі не скривдив,
Зла Він не зробив -
Так прожив, так прожив!

Приспів.

Як зневажають -
Не тримай на когось зло,
Хай твоє серце
Для усіх любов'ю сяє,
Зроби приємне
І для ворога свого -
Лід розтане, лід розтане.

Приспів. (2)

- Діти, якою дорогою ми мандрували у третьому класі?
- Чому навчила нас ця подорож?
- Бажаю вам бути гарними людьми.