Тема тижня. Мандруємо Україною
Урок 1
Тема уроку. Туристична Україна.
Українські цікавинки
Мета:
Ø збагачувати знання учнів про Україну;
Ø сприяти формуванню національної свідомості, осмисленню себе як частини
великого українського народу;
Ø розвивати пізнавальний інтерес до історії рідного краю, мислення, пам’ять,
математичні здібності;
Ø закріпити знання про структуру тексту;
Ø удосконалювати навички виразного читання;
Ø виховувати любов до рідної Землі, почуття патріотизму, гордості за свою
Батьківщину;
Ø вивчати культуру рідного краю та берегти її.
Тип уроку. Комбінований урок.
Форма проведення. Урок-мандрівка.
Обладнання.
Телевізор, ноутбук, карта України, малюнки, картки із завданнями, стенд
«Щоденні новини», сонечко настрою, прапорець, презентація, відеозаписи.
Хід уроку
І. Організація класу.
Запрошення на ранкову зустріч
Грає мелодія, яка повідомляє дітям, що вже
час збиратися у коло. Діти і вчитель стають у коло.
1. Привітання вчителя
Доброго ранку вам, діти!
Доброго, світлого дня!
Сонечко хай вас розбудить
В посмішці і у піснях!
Доброго, світлого дня!
Сонечко хай вас розбудить
В посмішці і у піснях!
2. Тренінг «Настрій дня».
-
Діти, я хочу дізнатися з яким настроєм ви завітали
сьогодні до школи. Допоможуть мені це з’ясувати сонечка в нашому куточку
настрою. Прислухайтесь до власних почуттів і оберіть малюнок того сонечка, який
відповідає вашому настрою і який ви б хотіли зберегти на цілий день.
(Додаток 1)
-
Сьогодні ми будемо вітатися не тільки один з
одним, але й з нашою рідною Україною. Передаючи цей прапорець, ми привітаємося
і пригадаємо вірш чи побажання для нашої неньки України.
3. Вітання учнів між собою і побажання.
(Діти в колі. Починає вчитель)
-
Я вітаю тебе… Бажаю
тобі доброго дня! А для України я хочу побажати мирного неба. (Передаю прапорець учневі і він продовжує
привітання)
4. Новини класу.
Доброго ранку!
Сьогодні з прогнозом погоди ознайомлю вас я – головний синоптик (доповідач – черговий учень) ……...
Сьогодні - ……..
День тижня - …….
Пора року - .
На вулиці погода -
…..,
Температура повітря -
……
ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Діти, прослухайте
загадку та відгадайте її.
На землі великій є
одна країна:
Гарна, неповторна, красна,
як калина.
І живуть тут люди
добрі, працьовиті.
І скажу, до речі, ще
й талановиті.
Землю засівають і
пісні співають,
На бандурі грають і
вірші складають
Про ліси і гори, і
про синє море,
Про людей і квіти, то
скажіть же, діти,
Що це за країна? …( Наша славна Україна!)
- Так, молодці! Ото
ж, і мова сьогодні йтиме про Україну. Ми з вами вирушимо в мандрівку. Звичайно,
вона буде заочною, але дуже цікавою. Ви самі визначите у яке місто помандруєте,
дізнаєтеся чим воно славиться, які видатні особистості проживали, чи проживають
у ньому. Ну то що готові?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Діти, а чи потрібна
нам ця подорож?
- Для чого?
- Чого ми навчимося?
ІV.
Актуалізація знань учнів.
Інтерактивна вправа
«Асоціативний кущ». Метод «Мікрофон».
- Діти, а що для вас Україна? Які близькі за значенням
слова можна дібрати до слова Україна? (Батьківщина, Вітчизна, рідний край.) Які
почуття у вас виникають коли ви чуєте слово Україна?
(Для мене Україна – це рідний край, де я народився,
живу, де живуть і працюють мої батьки; це земля, на якій народився видатний
український поет і художник Т.Г.Шевченко; це ліси та парки, гори, ріки і степи;
це вулиця, на якій я живу, школа, мої друзі; це моя родина: тато, мама,
сестричка, бабуся, дідусь, рідна домівка).
- Яка столиця України?
- Яка головна річка України?
- Як називають людей, що живуть на Україні?
- На якому материку знаходиться Україна?
- Якою є Україна за розмірами у Європі?
V. Руханка під мелодію
«Україна»
VІ. Вивчення нового
матеріалу.
- Отже, не будемо затримуватися і вирушаймо в нашу
мандрівку. Але є одна перепона. По-перше, всі разом вирушити ми не зможемо, нам
треба об’єднатися в групи, а по-друге, напрямок руху кожна група
зможе дізнатися виконавши невеличке завдання.
1. Об’єднання в малі групи.
- Пропоную кожному з вас взяти один прапорець. А
тепер за кольорами прапорців об’єднайтеся.
От і добре. У нас утворилося 4 груп. Для того, щоб робота була гарною, давайте
згадаємо правила роботи в групах. (Додаток2)
2.
Робота в групах.
- Спікери (головуючі), підійдіть і візьміть конверти відповідно до
кольорів ваших прапорців. У конвертах ви знайдете завдання, виконавши його, зможете
дізнатися до якого міста ваша команда сьогодні помандрує, а розташувавши
частини тексту у правильній послідовності, ви зможете розповісти нам про своє
місто.
Кожна група по черзі запрошується до виступу.
Свій прапорець кріплять на карту, де це місто знаходиться.
Завдання
для груп (див. додаток 4)
Розповіді дітей. (Див. додаток 5)
Львів (слайд
1)
Місто лева – засноване багато
століть тому великим князем Данилом Галицьким, але і сьогодні це місто, куди
хочеться повертатися знову і знову, місто, якого не буває забагато....
Це місто з маленькими вуличками,
та багатою архітектурою, де поряд з національною, успішно прижилися польська,
єврейська, та вірменська культури. Львів вражає численними музеями,
величними соборами, неймовірними рестораціями, та людьми…...
Дніпро (
слайд 2)
Місто Дніпро
розташоване на р. Дніпро в
Східно-Центральній Україні та має населення близько 1 млн. (третє за розмірами
та населенням місто в країні).
Місто – займає
четверте місце за чисельністю населення. Воно засноване в 1777 році та названо
за іменем цариці Катерини ІІ Катеринославом. У 1926 р. перейменовано в
Дніпропетровськ на честь Григорія Петровського.
Місто є одним з основних промислових, культурних
і наукових центрів України. У ньому розвинені такі галузі промисловості, як
металургійна, хімічна, легка і харчова. Місто є центром космічного ракетобудування
в Україні. Тут працює дев'ять вищих навчальних закладів.. Ще однією відомою
будівлею є Преображенський собор, побудований у 19 столітті. Через річку Дніпро
в місті перекинути 5 мостів. Найдовший – Кайдакский.
У 2003 році
був відкритий житловий комплекс «Вежі». Найвищий житловий будинок в Україні має
123 м. Фонтан-лебідь, встановлений в 2005 р. на Набережній в декількох метрах
від берега, унікальний тим, що може змінювати режими роботи, «махати крилами» і
обертатися, висота його центрального струменя може досягати 50 м!
Суми (
слайд 3)
Суми –
старовинне місто понад мальовничим Пслом, що несе свої води до Дніпра.
Це колоритне
місто Слобожанщини з установленими традиціями та великою культурної спадщиною,
багатою на визначні імена.
Міста – як і
люди: немає в світі двох однакових, а деякі, окрім імен, мають ще й псевдоніми.
Суми ще називають «Містом над Пслом» і «Містом ста тисяч троянд». Років 20-30
тому у порівняно невеличкому обласному центрі і справді духм’яніло кілька
десятків тисяч цих ніжних квітів, але потім настали часи, коли керманичам стало
не до клумб і не до газонів, і троянди щезли. Але «псевдонім» – «Місто ста
тисяч троянд» – так і залишився.
Київ (слайд
4)
Столиця
України – Київ, одне з найдавніших міст Європи. Назване місто на честь
засновника князя Кия, понад 1500 років тому.
Сьогодні
Київ – це найбільше місто України. Його населення складає понад 2,8 млн. чол.
Площа міста становить 839 кв. км .
Через Київ протікає найбільша ріка України –
Дніпро, яка поділяє місто на дві частини. Особливістю Києва є вдале поєднання
стародавньої та сучасної архітектури. У місті більше 3000 визначних пам'яток
історії, архітектури й культури.
Найбільш
відомі з них – Софійський собор, Андріївська церква, Києво-Печерська лавра,
Золоті ворота, Марийський палац, майдан Незалежності.
Київ –
важливий політичний центр країни. Тут працюють Президент, Адміністрація
Президента України, Верховна Рада (Парламент) України та Кабінет Міністрів.
Центральна
вулиця Києва – Хрещатик, який є візиткою міста. Це місце традиційних
урочистостей і народних гулянь. Хрещатик прикрашають каскади водограїв,
квітники та славетні київські каштани.
VІІ. Узагальнення знань і умінь.
- Наша країна дуже багата своєю
історією, традиціями, видатними людьми, важливими подіями. Часто на основі
переказів чи легенд, які прийшли до нас із сивої давнини, виникали назви міст,
сіл і збереглись до наших днів.
1. Робота в зошитах (ст. 53)
- Даваєте згадаємо, які символи має
Україна. А допоможе нам зошит. Отож, відкриємо ст. 53 і попрацюємо
самостійно.
2. Обговорення виконаного завдання.
- Стіна слів чекає на новий мвтеріал. Давайте її заповнимо. (Діти по черзі
вивішують слова назви символів України).
VIIІ. Підсумок уроку.
Щоденник
вражень (зворотний зв’язок, рефлексія, релаксація)
Учні пишуть чи малюють те, що їм
найбільше сподобалось під час вивчення цієї теми тижня, що їх найбільше
зацікавило.
VIII. Домашнє завдання.
Скласти розповідь про місто, у якому б вам хотілося побувати. Розповідь
можна доповнити фото.
Ось і пролунав дзвінок,
Закінчився наш урок.
За роботу по заслузі
Щиро дякую вам, друзі
1. Гільберт Т. Г., Навчально-методичний посібник. Нова українська школа:
методика навчання інтегрованого курсу «Я досліджую світ» у
1-2 класах загладів загальної середньої освіти
на засадах компетентнісного підходу / Тетяна Гільберт, Світлана Тарнавська,
Ніна Павич. – Київ, Генеза, 2019. – 256с.
2. Скворцова С. О., Нова українська школа: методика навчання математики у 1-2
класах закладів загальної середньої освіти на засадах інтегрованого і
компетентнісного підходів: навч.-метод. посіб. / Світлана Скворцова, Оксана
Онопрієнко.- Харків: Вид-во «Ранок», 2019.- 352с.
3. Кірик М., Нова українська школа: організація діяльності учнів початкових
класів закладів загальної середньої освіти: навч.-метод. посіб./ М. Кірик, Л.
Данилова. – Світ, 2019. – 136 с.
4. Нова укрвїнська школа: порадник для вчителя / за заг. Ред. Н. М. Бібік.-
Київ: Літера ЛТД, 2019.-208 с.
5. Я досліджую світ: підрруч. для 2 кл. закладів загальної середньої освіти (у
2-х частинах). Ч. 2/ Т. В. Воронцова. В. С. Пономаренко, О. Л. Хомич, І. В.
Гарбузюк, Н. В. Андрук.- Київ: Видавництво «Алатон», 2019.- 144с.
6. Я досліджую світ. Частина 2: зошит-практикум інтегрованого курсу для 2 кл.
закладів загальної середньої освіти (у 2-х частинах) / Т. В. Воронцова. В. С.
Пономаренко, О. Л. Хомич, І. В. Гарбузюк, Н. В. Андрук. – К.: видавництво
«Алатон», 2019.- 64с.
7. У розробуі використано матеріали інтернет-ресурсів.
Додаток 4
Завдання для І групи
16
|
31
|
3
|
12
|
3
|
(25+5) -14=
100 – 70 + 1=
2*2 – 3 =
10 + 10 – 8 =
65 – (60 + 2) =
Завдання для ІІ групи
6
|
18
|
12
|
20
|
21
|
19
|
18 :3 =
4 *4 + 2 =
90 -70 -8 =
100 – 65 – 15 =
3 * 7 =
48 + 2 – 31 =
Завдання для ІІІ групи
22
|
24
|
17
|
11
|
2 *5 + 12 =
3*8 =
25 + 5 – (10 + 3) =
81 – (60 + 10) =
Завдання для ІV групи
16
|
11
|
13
|
3
|
2 * 8 =
25 – 25 + 11 =
2 * 6 + 1 =
(37 + 13) – 47 =